Euro 2024: Bracket, fixtures schedule and results for finals (2024)

Check out all the fixtures, venues and kick-off times for Euro 2024 including the knockout bracket.

What is the Euro 2024 format?

The 24 teams were drawn into six groups of four nations.

The group winners and runners-up will advance to the knockout rounds, along with the four best third-placed teams.

It is then a straight knockout tournament, with extra time and penalties if necessary. There will be a round of 16, quarterfinals, semifinals and a final.

The tournament is being hosted by Germany, with matches to be played in the cities of Berlin, Cologne, Dortmund, Düsseldorf, Frankfurt, Gelsenkirchen, Hamburg, Leipzig, Munich and Stuttgart.

Fixtures and bracket

GROUP STAGE

Friday, June 14
Group A:
Germany 5-1 Scotland (Munich)

Saturday, June 15
Group A:
Hungary 1-3 Switzerland (Cologne)
Group B: Spain 3-0 Croatia (Berlin)
Group B: Italy 2-1 Albania (Dortmund)

Sunday, June 16
Group D: Poland 1-2 Netherlands (Hamburg)
Group C: Slovenia 1-1 Denmark (Stuttgart)
Group C: Serbia 0-1 England (Gelsenkirchen)

Monday, June 17
Group E: Romania 3-0 Ukraine (Munich)
Group E: Belgium 0-1 Slovakia (Frankfurt)
Group D: Austria 0-1 France (Düsseldorf)

Tuesday, June 18
Group F: Turkey 3-1 Georgia (Dortmund)
Group F: Portugal 2-1 Czechia (Leipzig)

Wednesday, June 19
Group B: Croatia 2-2 Albania (Hamburg)
Group A: Germany 2-0 Hungary (Stuttgart)
Group A: Scotland 1-1 Switzerland (Cologne)

Thursday, June 20
Group C: Slovenia 1-1 Serbia (Munich)
Group C: Denmark 1-1 England (Frankfurt)
Group B: Spain 1-0 Italy (Gelsenkirchen)

Friday, June 21
Group E: Slovakia 1-2 Ukraine (Düsseldorf)
Group D: Poland 1-3 Austria (Berlin)
Group D: Netherlands 0-0 France (Leipzig)

Saturday, June 22
Group F: Georgia vs. Czechia (Hamburg; 3 p.m. local / 9 a.m. ET)
Group F: Turkey vs. Portugal (Dortmund; 6 p.m. local / midday ET)
Group E: Belgium vs. Romania (Cologne; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)

Sunday, June 23
Group A: Switzerland vs. Germany (Frankfurt; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)
Group A: Scotland vs. Hungary (Stuttgart; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)

Monday, June 24
Group B: Albania vs. Spain (Düsseldorf; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)
Group B: Croatia vs. Italy (Leipzig; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)

Tuesday, June 25
Group D: France vs. Poland (Dortmund; 6 p.m. local / midday ET)
Group D: Netherlands vs. Austria (Berlin; 6 p.m. local / midday ET)
Group C: England vs. Slovenia (Cologne; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)
Group C: Denmark vs. Serbia (Munich; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)

Wednesday, June 26
Group E: Ukraine vs. Belgium (Stuttgart; 6 p.m. local / midday ET)
Group E: Slovakia vs. Romania (Frankfurt; 6 p.m. local / midday ET)
Group F: Czechia vs. Turkey (Hamburg; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)
Group F: Georgia vs. Portugal (Gelsenkirchen; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)

BRACKET - ROUND OF 16

The distribution of third-placed qualifiers will depend upon which four groups provide the teams.

Saturday, June 29
38 - Runners-up of Group A vs. Runners-up of Group B (Berlin; 6 p.m. local / midday ET)
37- Winners of Group A vs. Runners-up of Group C (Dortmund; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)

Sunday, June 30
40 - Winners of Group C vs. 3rd in Group D, E or F (Gelsenkirchen; 6 p.m. local / midday ET)
39 - Spain vs. 3rd in Group A, D, E or F (Cologne; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)

Monday, July 1
42 - Runners-up of Group D vs. Runners-up of Group E (Düsseldorf; 6 p.m. local / midday ET)
41 - Winners of Group F vs. 3rd in Group A, B or C (Frankfurt; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)

Tuesday, July 2
43 - Winners of Group E vs. 3rd in Group A, B, C or D (Munich; 6 p.m. local / midday ET)
44 - Winners of Group D vs. Runners-up of Group F (Leipzig; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)

BRACKET - QUARTERFINALS

Friday, July 5
45 - Winners of Match 39 vs. Winners of Match 37 (Stuttgart; 6 p.m. local / midday ET)
46 - Winners of Match 41 vs. Winners of Match 42 (Hamburg; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)

Saturday, July 6
48 - Winners of Match 40 vs. Winners of Match 38 (Düsseldorf; 6 p.m. local / midday ET)
47 - Winners of Match 43 vs. Winners of Match 44 (Berlin; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)

BRACKET - SEMIFINALS

Tuesday, July 10
49 - Winners of Match 45 vs. Winners of Match 46 (Munich; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)

Wednesday, July 11
50 - Winners of Match 47 vs. Winners of Match 48 (Dortmund; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)

BRACKET - FINAL

Sunday, July 14
Winners of Match 49 vs. Winners of Match 50 (Berlin; 9 p.m. local / 3 p.m. ET)

Euro 2024: Bracket, fixtures schedule and results for finals (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Jerrold Considine

Last Updated:

Views: 5996

Rating: 4.8 / 5 (78 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jerrold Considine

Birthday: 1993-11-03

Address: Suite 447 3463 Marybelle Circles, New Marlin, AL 20765

Phone: +5816749283868

Job: Sales Executive

Hobby: Air sports, Sand art, Electronics, LARPing, Baseball, Book restoration, Puzzles

Introduction: My name is Jerrold Considine, I am a combative, cheerful, encouraging, happy, enthusiastic, funny, kind person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.